Táto stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tejto stránky s tým súhlasíte.
TCA
TACTICAL COMBAT ACADEMY
×
 x 

0 Objednávok
Objednávky
0 Objednávok

Čo robiť v situácii, keď legálne ozbrojený strelnou zbraňou sedíte v bare, či reštaurácii a zrazu uvidíte skupinu policajtov odetých v čiernom a v kuklách ako kričia: „Policajná akcia“, či ako sa zachovať pri bežnej policajnej kontrole, keď zbraň máte pri sebe?

Častokrát sa stretávame na praktických streleckých kurzoch TCA s otázkami typu, čo mám robiť, keď mám svoju legálne držanú zbraň v bare a nabehnú tam „kukláči“, alebo ako reagovať pri cestnej kontrole na to, že som ozbrojený? Upozorniť na to policajtov, či nie? Pre niektorých z Vás sú odpovede na tieto otázky možno dávno jasné, ale pre vysoký dopyt po odpovediach sme sa rozhodli rozoberať jednotlivé situácie z právneho, aj taktického pohľadu.

Ľudia vo všeobecnosti robia pri akciách policajtov, ktorí konajú pod tzv. „jednotným velením“ chyby, keď sa im v stave opojenia alkoholom, či inými povzbudivými látkami zdá najlepšie riešenie, ak budú všetko hneď policajtom vykonávajúcim služobný zákrok vysvetľovať čo najskôr a čo najhlasnejšie. To samozrejme nehovoríme o ľuďoch, ktorí sú v podniku a sú ozbrojení ich legálne držanou zbraňou, lebo tí poznajú svoje povinnosti, ako aj to, čo nesmú v zmysle § 28 ods. 4 Zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive. Pýtate sa, na čo by ste išli do baru, či reštaurácie so strelnou zbraňou? No dôvodov je samozrejme viacero a práve tí, ktorí si dôkladne kládli otázku, či naozaj potrebujú nosiť zbraň a strelivo na ochranu osoby a majetku so mnou musia súhlasiť, keďže neviete predpokladať miesto, kde môže dôjsť k ohrozeniu Vašej osoby, či majetku, prípadne, kde by bolo vhodné použiť v zmysle niektorých okolností vylučujúcich protiprávnosť Vami držanú strelnú zbraň. Samozrejme je možné predpokladať, že v prípade výkonu fyzickej ochrany, či rôznych detektívnych služieb môžete na uvedené miesta zamieriť s legálne držanou zbraňou.

Z ustanovenia § 9 ods. 3 Zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore vyplýva, že služobný zákrok je zákonom ustanovená a v jeho medziach vykonávaná činnosť policajta, pri ktorom sa bezprostredne zasahuje do základných práv a slobôd osoby, čiže už zo samotnej definície služobného zákroku vyplýva, že konanie príslušníkov policajného zboru, kedy vykonávajú svoju právomoc v zmysle zákona už predpokladá samotný zásah do základných práv a slobôd osôb, voči ktorým sa zakročuje a týmto osobám sa to samozrejme nemusí páčiť.

Čo je teda najjednoduchší liek na tzv. policajnú „výmetnicu“? No v jednoduchosti robte iba a výlučne to, k čomu Vás príslušníci polície vyzývajú. NIKDY svojvoľne nesiahajte po svojej zbrani, aby ju videli, nikdy sa nesnažte zbraň vyťahovať z púzdra bez toho, aby ste na to neboli vyzvaní. Pri komunikácii s policajtom budete mať čas upozorniť ho na to, že u seba máte legálne držanú strelnú zbraň a následne bude už na taktike vykonania služobného zákroku policajta, akou formou Vám uvedenú zbraň skontroluje, resp. ako s touto informáciou naloží.

Pri takzvaných výmetniciach alebo zákrokoch pod jednotným velením policajti konajú v zmysle ustanovení zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore, pričom už len to, že sú nasadení na vykonanie takéhoto služobného zákroku má svoje opodstatnenie, o ktorom samozrejme vy vedieť nemôžete, čiže netušíte, či nekontrolujú daný objekt práve kvôli tomu, že sú tam osoby, ktoré sú nelegálne ozbrojené, prípadne prechovávajú pri sebe omamné, či psychotropné látky a preto by sa Vaša, možno v dobrom myslená aktivita ukázať, že máte pri sebe zbraň nemusela stretnúť s porozumením príslušníkov PZ, či skôr by mohla viesť k neželanému omylu, kedy by ste mohli navodiť dojem, že chcete zbraň proti zakročujúcim policajtom použiť.

Vždy v jednoduchosti platí, že pri kontrole príslušníkmi Policajného zboru, Finančnej správy, Vojenskej polície, či mestskej polície, je výhodné upozorniť ich na to, že Ste ozbrojený a máte u seba legálne držanú strelnú zbraň. Vlastníci zbrojného preukazu vedia, že orgánom dozoru na dodržiavanie ustanovení zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive sú v zmysle § 67 tohto zákona len príslušníci Policajného zboru, teda iba oni sú oprávnení požadovať od Vás predloženie zbrane a streliva a príslušných dokladov na kontrolu, či vykonávať kontrolu bezpečného používania a bezpečného uloženia zbrane a streliva. Čo teda ľudskou rečou môžu policajti kontrolovať v súvislosti s nosením, či držbou zbrane a streliva? Či máte u seba doklady oprávňujúce Vás prechovávať u seba zbraň a strelivo (občiansky preukaz, zbrojný preukaz, preukaz zbrane), či máte zbraň v stave umožňujúcom okamžité použitie, pri ktorom je strelivo v hlavni, v nábojovej komore hlavne, v nábojovej komore valca revolvera, v nábojovej schránke zbrane alebo v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani (len držiteľ skupiny „A“ zbrojného preukazu), či nemáte v zbrani zakázané strelivo napr. s expanznou strelou, resp. dodatočne upravenou strelou.

Samotný fakt, že upovedomíte príslušníkov polície, či finančnej správy pri vykonávaní ich služobného zákroku na to, že máte u seba strelnú zbraň, môže výrazne pozitívne zapôsobiť na priebeh a taktiku ďalšieho postupu policajtov. Úplne ináč by mohli policajti zareagovať, keby pri kontrole uvideli, že máte pri sebe strelnú zbraň, pričom opäť platí, že nikdy neviete dôvod vykonávania kontroly, či práve policajti nepátrajú po neznámom ozbrojenom páchateľovi nejakého lúpežného prepadnutia.

V neposlednom rade je veľmi dôležité, aby ste si uvedomili, že keď už raz upovedomíte policajtov na to, že máte pri sebe strelnú zbraň, mali by ste mať pri sebe všetky zákonom predpísané doklady, mali by ste mať zbraň v stave, v akom ju podľa jednotlivých skupín zbrojného preukazu a § 27 Zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive máte právo prechovávať, lebo každé jedno porušenie povinnosti vyplývajúce Vám zo zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive Vám môže privodiť nepríjemnosti v podobe priestupku na úseku zbraní a streliva, za ktorý Vám hrozia pokuty 663, prípadne 1659 €.

Ako teda zhrnúť vyššie uvedené riadky do nejakého zmysluplného záveru? Vo všeobecnosti platí, že vždy urobíte dobre, keď budete robiť iba to, na čo ste pri vykonávaní služobného zákroku policajtom vyzvaní. Samozrejme, ak v rámci komunikácie s príslušníkom PZ upozorníte na to, že pri sebe máte zbraň, po ktorej samozrejme nebudete ihneď siahať, urobíte len a len dobre.

V ďalšom článku si povieme, kedy, za akých okolností a za akým účelom Vám môže policajt zbraň zaistiť, či odňať, na akú dlhú dobu a na čo by ste si mali dať v súvislosti s týmito úkonmi pozor.

O TCA

Taktický výcvik, semináre a školenia ako pre civilný sektor, tak aj pre sektor oficiálnych ozbrojených zložiek a kontraktorov. Kurzy streľby, sebeobrany, zvládanie krízových situácií, kurzy prežitia atď.

KONTAKTUJTE NÁS

+421 905 728 903

info@tca.sk

Námestie SNP 19
811 01 Bratislava, Slovensko

POVEDALI O NÁS

Gojo T. o nás povedal
Bol som na kurze pištol 1. Veľmi dobrý, profesionálny prístup. Odporúčam každému, kto sa chce naučiť narábať so zbraňou.

Balázs K. o nás povedal
Vďaka, vďaka a vďaka. Niet k tomu cčo dodať. Prefektný prístup každému osobitne aj počas výcviku!!! Ani sám neviem, co som čakal, ale určite oveľa viac som dostal!!! (Y).